Auditoriniai + skaitmeniniai mokymai: mokymosi sinergija ir kokios to naudos?
Skaitmenizacijos tendencijos mokymų srityje yra neišvengiamos – šiandien net 98 % įmonių naudoja elektronines mokymo priemones savo darbuotojams ugdyti. Nors COVID-19 pandemijos pradžioje buvo galima girdėti nuomonių, jog pasaulis pasikeis neatpažįstamai, auditorinių mokymų populiarumas dėl to nesumažėjo, tik išaugo poreikis ieškoti būdų, kaip šiuos ir nuotolinius mokymus apjungti. Mišrų mokymosi būdą šiuo metu pasitelkia jau 25 % mažųjų verslų, 69 % mokymosi valandų sudarė mokymai mišriu būdu, o akademinėje erdvėje šis skaičius perkopia net 80 %. Kas yra mišraus tipo mokymai ir kodėl jie taip išpopuliarėjo?
Mišrus mokymasis (angl. blended learning) dažniausiai apibrėžiamas kaip ugdymo metodas, jungiantis tradicinius mokymosi būdus (pamokas, seminarus, praktinius užsiėmimus) su skaitmeninėmis priemonėmis bei turiniu. Terminas pirmą kartą paminėtas dar 1960 metais, tačiau taip pat dažnai šis metodas vadinamas tokiomis sąvokomis kaip technologijų-medijuojamos instrukcijos (angl. technology-mediated instruction), hibridinis mokymas (angl. hybrid learning) ar mišraus režimo instrukcijos (angl. mixed-mode instruction).
Įvairių ugdymo būdų sinergija leidžia lengviau pasiekti ir labiau įtraukti mokinius. Pavyzdžiui, šių dienų kontekste e. mokymosi dalis dažnai gali būti labiau personalizuota, pritaikyta prie besimokančiojo greičio. Joje taip pat integruojami žaidimai, vaizdo medžiaga, testai, soc. medijos ir kiti internete randami elementai. Vienas iš būdų dar labiau supaprastinti e. mokymosi procesą ir padaryti jį patrauklesniu – ugdymo valdymo sistemos (LMS), prieinamos ir telefonu, ir kompiuteriu. Jos leidžia kurti patogią prieigą prie elektroninių mokymų ir kitos medžiagos internete, taip stipriai prisidedant prie mokymų kokybės. Visa tai leidžia užtikrinti ir aukštesnius rezultatus besimokančiųjų tarpe.
Mišrus mokymasis gali apimti:
Skirtingus veiklos būdus
Kai viena mokymosi veikla vyksta tiek gyvai, tiek internetu.
Mišrias programas
Kai visoje mokymų programoje derinamas ir gyvai vedamas, ir internetinis mokymasis, tačiau tai nebūtinai pritaikoma kiekviename kurse ar veikloje.
Mišraus mokymosi tipai
Žvelgiant į mišraus mokymo variacijas, galima išskirti daug įvairių įrankių / tipų, kurie gali būti apjungiami į vieną, siekiant kuo efektyvesnio rezultato. Dalinamės keletu pagrindinių mišraus mokymosi variacijų, kurias išskiria ekspertai:
Apversto mokymosi modelis
Šiame modelyje tradicinis mokymasis apverčiamas: mokiniai pirmiausia stengiasi įsisavinti medžiagą savarankiškai (žiūrėdami vaizdo įrašus, skaitydami tekstus ar atlikdami įvairius e. mokymus), o klasėje laikas skiriamas įtraukiančioms užduotims, diskusijoms, projektams bei praktikai, siekiant įtvirtinti įgytas žinias. Modelis suteikia lankstumo mokytis savo tempu ir daugiau asmeninės sąveikos klasėje.
Gyvo mokymosi modelis
Šis modelis yra artimiausias tradiciniam mokymuisi gyvai, kai didžioji dalis mokymosi vedama lektoriaus susitikus realiu laiku. Tai leidžia teikti individualią pagalbą mokiniams, kurie sunkiau supranta naujas temas ar atsilieka nuo programos. Nuotolinio mokymosi dalis šiuo atveju pateikiama naudojant tradicinių kursų ar paskaitų metodą, neįtraukiant itin interaktyvių užduočių ar internetinių išteklių, tačiau namų darbus skatinama atlikti internete ar pasitelkiant elektronines priemones mokymosi erdvėje.
Rotacinis modelis
Rotaciniame modelyje mokiniai varijuoja tarp skirtingų mokymosi būdų – gyvai vedamo mokymosi, internetinio mokymosi įvairiose platformose, diskusijų mažose grupėse bei savarankiško mokymosi. Tarp šių veiklų tipų rotacija gali vykti pagal lektoriaus nustatytą grafiką arba pagal besimokančiųjų pažangą. Tokiu atveju lektorius turi daugiau kontrolės, gali lanksčiau vykdyti ugdymo procesą bei pritaikyti jį prie individualių besimokančiųjų mokymosi stilių.
Lankstaus mokymosi modelis
Šiame modelyje mokiniai turi daugiau laisvės planuoti savo mokymosi eigą ir tempą. Besimokantieji patys naudojasi internetine mokymosi platforma ir gali pasirinkti, kada bei kur mokytis, pasitelkiant mokytojo pagalbą prireikus.
Papildantis virtualus modelis
Tai daugiausia internetinis mokymasis su periodiškais susitikimais su lektoriumi gyvai. Tokiu atveju daugiausia mokomasi virtualiai, tačiau tam tikru metu vyksta susitikimai klasėje ar įvairios dirbtuvės, skirtos praktikai, besimokančiųjų įvertinimui ar grupiniams projektams. Šis modelis ne tik suteikia lankstumo, bet ir užtikrina tiesioginio bendravimo galimybes bei nuolatinę mentorystę.
Mokymų privalumai ir trūkumai
Šiandien ekspertai išskiria daugybę mišraus mokymosi naudų, kurios išryškėja pasitelkiant vieną iš minėtų taikymo variacijų. Mišrus mokymasis yra itin efektyvus, nes besimokantieji ne tik žiūri ar girdi, bet ir daro, t. y. taiko teorines žinias praktikoje. Apart akivaizdžiai pastebimų naudų, tokių kaip aukštesnis besimokančiųjų įsitraukimas ar efektyvesnis informacijos įsisavinimas, taip pat galime išskirti ir šias:
Didesnė orientacija į individualius poreikius
Visų pirma pats besimokantysis, siekdamas užpildyti esamas spragas ar valdyti mokymosi tempą, gali paprastai struktūruoti mokymus pagal savo poreikius. Visų antra, mišrus mokymo būdas leidžia mokytojui skirti daugiau dėmesio kiekvienam besimokančiajam, taip atliepiant jo konkrečius poreikius ir atskleidžiant pilną jo potencialą. Tai puiki galimybė tikslingiau vesti į priekį ir aukštesnius rezultatus rodančius mokinius.
Mažesni finansiniai kaštai
pasitelkiant internetinius išteklius mišriuose mokymuose galima sutaupyti tiek finansinių resursų, pavyzdžiui, patalpų nuomos mokymams, tiek laiko resursų, skirtų pasiruošimui ar kelionėms iki gyvai vedamų užsiėmimų. Be to, įkėlus mokymus į LMS, tai pačiai temai nebereikia organizuoti atskiros mokymosi sesijos. Tokiu būdu mokymai tampa ilgalaike investicija, augina verslo investicinę grąžą (ROI) bei generuoja pelną.
Skatinamas savarankiškumas
mišrus mokymosi būdas, priklausomai nuo pasirinktos taikymo variacijos, ugdo besimokančiojo atsakomybę užduotis atlikti laiku. Leidžiant struktūruoti savo mokymosi procesą ir tempą, besimokantysis skatinamas ugdyti disciplinos ir savarankiškumo įgūdžius.
Mokymosi lankstumas
mišrus mokymasis suteikia daugiau laisvės ir lankstumo. Elektroninė mokymų dalis gali būti atliekama tiek telefonu, tiek per planšetę, važiuojant autobusu ar esant kitoms sąlygoms. Tokiu būdu net tik taupomas besimokančiojo laikas ir įmonės resursai, bet ir informacija gali būti įsisavinama efektyviau.
Didesnė užduočių įvairovė
pasitelkiant tiek gyvai vedamus, tiek internetinius mokymus, galima kombinuoti įvairiausius užduočių tipus – užduotis, atliekamas realiu laiku e. mokymuose, diskusijas grupėse, vaizdo įrašų peržiūras, medžiagos skaitymą, mokymų sužaidybinimą (plačiau apie to naudas galite pasiskaityti mūsų straipsnyje čia) ir kitas variacijas informacijos įsisavinimui.
Tačiau, kad ir koks kartais idealus gali atrodyti mišrusis mokymasis, jis taip pat turi tiek su technologijomis susijusių, tiek kitų iššūkių:
Didelė priklausomybė nuo techninės įrangos ir resursų
Taikant mišrų mokymosi metodą, būtina tinkama ir lengvai valdoma įranga, bei, esant poreikiui, pasiekiama techninė pagalba. Taip pat svarbu geras interneto ryšys, galimybė visiems besimokantiesiems pasiekti informaciją.
Technologinis raštingumas
Nepaisant augančio skaitmeninio raštingumo, vis dar dažnas darbuotojas susiduria su vienokiais ar kitokiais iššūkiais naudojantis informacinėmis technologijomis. Skatiname neužmiršti savo darbuotojų ir padėti jiems plėsti žinias šioje srityje!
Besimokančiųjų laiko planavimo įgūdžiai
Turbūt ir patiems yra tekę susidurti, kad pasilikote visas paskaitas kartotis ar peržiūrėti prieš pat atsiskaitymą ar darbų pateikimo terminą. Tokia problema iškyla ir daliai besimokančiųjų – net 40 % yra linkę peržiūrėti įrašytas paskaitas vienu prisėdimu, smarkiai priartėjus kurso baigimo terminui.
Ilgesnis grįžtamojo ryšio teikimas
Kombinuojant du ar daugiau mokymosi ir medžiagos pateikimo būdus, grįžtamojo ryšio teikimas gali užtrukti taip pat žymiai ilgiau. Taip atsitinka dėl sunkesnio informacijos susisteminimo iš skirtingų šaltinių bei jos gausos. Dėl to skatiname naudoti LMS, kadangi jose informacija pateikiama jau susisteminta, tad ir jos valdymas bei įsisavinimas supaprastintas.
Tad kas laukia toliau?
Augant mišraus mokymosi populiarumui ir tendencijoms nekintant, matome, jog elektroninio mokymosi laukas ir toliau plečiasi – planuojama, kad jo vertė 2027 metais pasieks jau 257.7 milijardus JAV dolerių. Tuo tarpu bet kokioje akademinėje erdvėje šio mokymosi tipo populiarumas taip pat smarkiai išaugęs – virš 80 procentų studentų mato mišrų mokymąsi kaip labiau patrauklų, o universitetai stengiasi šį poreikį atliepti.
Apibendrinus, „Talentator“ dalinasi keletu rekomendacijų ir savo patirtimis, kurios padės jums patogiau pritaikyti mišraus mokymosi būdą ir e. mokymus įmonės viduje:
Įsivertinkite finansinius išteklius
Galbūt geriau ne pirkti, bet nuomotis e. mokymus, kurie bus naudojami mišriuose mokymuose? Įsivertinkite LMS poreikį pagal tai, kokių funkcijų jums reikės vedant mišrius mokymus? Kokių kitų technologinių resursų jums prireiks?
Nustatykite mokymo poreikį
Renkantis mišrų mokymosi būdą, visada skatiname atsižvelgti į tai, kokio mokymo jums reikės. Gal mokymą patogiausia organizuoti vien tik gyvu ar elektroniniu formatu, taip taupant laiką? Pavyzdžiui, mums neseniai yra tekę organizuoti pirmosios pagalbos mokymus mišriu formatu – darbuotojai susipažino su teorine medžiaga apie pirmosios pagalbos teikimą savarankiškai, o tada turėjome realius mokymus apie dirbtinį kvėpavimą ir kitus pirmosios pagalbos aspektus.