Agile – kaip geriau nugyventi rytojų, išmokus šiandienos pamokas?
Klausimas nelengvas, tačiau į jį ir daugelį kitų klausimų vienas kitam, o kartu ir visiems, kam įdomi ši tema, atsakyti nutarė du skaitmeninėmis transformacijomis ir įmonių vidinio gyvenimo sveikata besidomintys vyrai – bendrovės Talentator plėtros vadovas Audrius Martinkus ir „Agile Coach“ CEO, konsultantas Danil Michailovas.
Įdomaus pokalbio metu aptarti Agile principai, procesų valdymo standartai, vadovo ir komandos atsakomybė Agile schemoje bei išduotos paslaptys, kaip greičiau pasiekti rezultatą judant lėčiau. Pateikiame trumpas pokalbio ištraukas ir dovanojame Jums visą pokalbio įrašą (video įrašas pateiktas straipsnio apačioje).
Agile
– Darbas iteracijomis užsienyje jau senokai pažengęs į priekį, o Lietuvoje tik įgauna greitį. Tačiau tai yra labai veiksminga ir naudinga patirtis tiek užsakovui, tiek darbus atliekančiai įmonei. Kodėl? Ar Jūs, kaip klientas, norėtumėte dalyvauti savo užsakymo vykdymo proceso dalyse, kad galėtumėte jas pagal save koreguoti? Aš taip. Projekto skaidymas etapais naudingas tais atvejais, kai yra daug medžiagos, daug darbo, o klientas, tikėtina, sunkiai įsivaizduoja galutinį rezultatą. Agile leidžia didelį projektą atlikti mažomis dalimis. O ir iš žmogiškosios pusės į mažą dalį įsigilinti yra daug lengviau, nei į visą projektą vienu metu, – sakė D.Michailovas, akcentuodamas, kad čia svarbų vaidmenį atlieka pasitikėjimas ir įmonės reputacija kliento akyse.
– Klientas turi būti tikras, kad viskas vyks teisingai ir sąžiningai, nebus išrašyta per daug sąskaitų.
Anot lektoriaus, taip pat svarbu patiems žinoti, reikia vesti darbų statistiką, kiek įprastame gamybos procese būna šiukšlių – tos medžiagos, kuri yra nepanaudojama, bet už ją sumoka klientas. Kai turėsite šią informaciją, bus paprasta papasakoti ir parodyti būsimiems klientams, ko galima išvengti dirbant pagal Agile principus (projektą skaidant mažesnėmis dalimis).
Vadovo ir komandos vaidmuo
Kokį elgesį rodo vadovai, tokį perima ir darbuotojai, tad, anot pašnekovų, taikant Agile principus svarbu suprasti, kad vadovo vaidmuo šioje schemoje yra augti ir tobulėti padedančio lyderio, o ne nurodinėjančio ir nuolat kontroliuojančio diktatoriaus. Vadovaujantis Agile, vadovas turėtų tapti pavyzdžiu savo darbuotojams, kuriuo jie patys norėtų sekti. Komanda, dirbdama Agile principais, turi suprasti, kad čia itin svarbi yra kiekvieno asmeninė atsakomybė siekiant bendro tikslo, bet vertinamas ne atskirai kiekvieno žmogaus indelis, o visos komandos pasiektas rezultatas.
Darykime ne tai, ko klientas nori, o tai, ko jam tikrai reikia
– Sakote – drąsu? O aš sakau – racionalu. Situacija: klientas žino savo norus ir mes susideriname, darome tai ir taip, ko ir kaip jis nori, tačiau jau per pirmą peržiūrą yra atmetama daug dalykų prie kurių atlikimo jūs sugaišote savo laiką, išnaudojote kliento pinigus, nes vienas kitą galbūt ne visur supratote, klientas kitaip įsivaizdavo atlikto darbo rezultatą. Taip dirbant šiukšlių neišvengsi, be to, per ilgą laiką gali daug kas keistis – žmonės komandoje, klientų poreikiai. Kita situacija: klientas pasako ko nori, o jūs jį išklausę siūlote galimybę dirbti kitaip, nei iki šiol buvo įprasta ir išvengti daugumos šiukšlių, o tai, tikėtina, leis projektą atlikti ir mažesnėmis sąnaudomis. Dalinate turimą projektą etapais ir gilinatės tik į to etapo subtilybes, –sakė D.Michailovas.
Organizacinė atmintis
Kiekviena organizacija turi savo atmintį, tik klausimas – kur ji yra saugoma ir kaip pasiekiama darbuotojams? A.Martinkaus teigimu, dažniausiai „atmintis“ turi kojas ir laikui bėgant išeina iš organizacijos, o tuomet kyla daug nesusipratimų. Viso to išvengti padeda bendradarbiavimo erdvės, kuriose saugomi susitikimų įrašai, projektų eigos detalės, kurios yra lengvai prieinamos įmonės darbuotojams.
– Šiuolaikinės technologijos mums dovanoja galimybę naudotis nuotoliniais susitikimais ir juos įrašinėti, dirbti nuotolinėse darbo vietose. Kuomet pradėjome įmonėje tai įgyvendinti, susitikimams skirtas laikas gerokai sutrumpėjo, o įsimenamų dalykų skaičius išaugo, – sakė A.Martinkus, savo įmonėje jau kurį laiką propaguojantis ne tik darbą nuotoliniu būdu, bet ir įrašinėjamus gyvus bei „online“ susitikimus su klientais. Modernaus vadovo nuomone, tokių susitikimų formatas trumpina susitikimų laiką ir didina asmeninės veiklos produktyvumą, gerina įmonės vidinės komunikacijos sveikatą, o juose išsaugota informacija virsta bendra patirtimi.
Vidinės komunikacijos sveikata
– Šis terminas mūsų įmonės žodyne atsidaro tuomet, kai įmonėje pradėta daugiau dėmesio skirti komunikacijos stebėsenai, dėmesį kreipiant į tai, kaip vyksta darbuotojų komunikacija esant atvirai bendradarbiavimo erdvei atskirose komandose ir rezultatai mus nustebino – 1 prie 45 –bendrųjų komunikacijos erdvių naudai. Komunikuodami ne asmeniškai vienas su kitu, o komandų erdvėse, ten dalindamiesi svarbia projektams informacija, vienoje vietoje laikydami būtinuosius dokumentus, labai aiškiai supratome bendros komunikacijos vertę ir svarbą, ypač tuomet, kai komandą palieka vienas iš jos narių, o kiti turi perimti darbus, – sakė A.Martinkus.