Elektroninių mokymų tikslai ir jų kėlimas
Kaip ir planuojant tradicinius (gyvus) mokymus, taip ir kuriant elektroninius mokymus (toliau – e. mokymai), vienas iš pirmųjų žingsnių – e. mokymų tikslai ir jų numatymas.
Kartais mokymų tikslai yra iš anksto numatyti darbuotojų ugdymo programose. Tokiu atveju, su klientu (e. mokymo užsakovu) belieka aptarti šių tikslų reikšmę kiekvienam įmonės darbuotojui bei pristatyti, kaip šie tikslai bus įgyvendinami naudojant skaitmenines priemones.
Pavyzdys iš VDI „Darbuotojų atstovų saugai ir sveikatai mokymo programa“
Pirmas žingsnis
Patirtis rodo, kad dažnai atsiranda poreikis naujai (arba pirmą kartą) išgryninti mokymo keliamą tikslą. Čia prasideda „magija“, susidedanti iš įsiklausimo į kliento poreikius, lūkesius, mokymo viziją bei norimas ugdyti kompetencijas. Viso proceso metu stengiamasi rasti raktinius žodžius, padėsiančius suformuluoti mokymo tikslą.
Viena iš priemonių, padedanti numatyti mokymo tikslą akcentuojant raktinius žodžius, gali būti Blūmo (Bloom) taksonomija.
Pavyzdžiai
Blūmo taksonomijoje yra aiškiai išskiriami mokymo tikslų lygiai, nuo mokomosios medžiagos įsimenamumo (žinių įgijimas) iki mokomosios medžiagos taikymo, kuriant aukštesnę vertę (gebėjimų taikymas).
Mokymų tikslai gali būti įvairūs:
Darbuotojai yra supažindinti su įmonės paslaugų paketu.
Darbuotojai supranta, kaip įmonės vizija, misija ir vertybės atsispindi kasdieniuose darbo procesuose.
Darbuotojai geba įvertinti kliento profilį ir pasiūlyti geriausius sprendimus klientui.
Apibendrinimas
Esant poreikiui, gali būti iškelti keli e. mokymo tikslai, orientuojami tiek į žinių, tiek į gebėjimų ugdymą. Tokiu atveju, kombinuojami tikslai ir skaitmeninės priemonės siekia kompleksiško mokymo rezultato.
Tik išgryninus e. mokymo tikslą (ar tikslus), galima svarstyti, kokius skaitmeninius sprendimus taikyti individualiai kiekvienam mokymui. O tai jau e. mokymų srities ekspertų darbo laukas. Ekspertai, priklausomai nuo e. mokymo tikslo, parenka efektyvius mokymosi metodus ir priemones.
Išsigryninus tikslą, kitas žingsnis – e. mokymo kūrimas, apie kurį jau visai netrukus sužinosite kitame straipsnyje.